Činnost

KOMÍN

Vychýlená a značně nesoudržná horní část komína (cca 4,5 m) byla postupně rozebrána nasazením speciální plošiny a horolezců a následně bylo provedeno masivní železobetonové zhlaví komína. Touto, z hlediska provádění vysoce náročnou úpravou komína, byly vytvořeny základní předpoklady pro zahájení stěžejních záchranných prací na objektu vápenky – nutná je především celková oprava krovu a střechy a jejich doplnění nad vypalovacími komorami v místě zřícení a následně výměna stávající krytiny na severní a východní straně objektu.

TERÉNNÍ ÚPRAVY

V roce 2024 byly dokončeny terénní práce na severní a západní straně objektu. Současně byla také odtěžena nežádoucí navážka, přiléhající k obvodové kamenné zdi na západní straně objektu. Kvůli dlouholetému působení bočního tlaku a dešťové vody je kamenná zeď výrazně vykloněná ze svislé osy a hrozí zde její zhroucení. Aktuálně se hledá vhodné řešení této složité sanace. Po dokončení terénních prací byla vytvořena dřevěná rampa, sloužící jako vstup do zauhlovacího patra.

DALŠÍ STAVEBNÍ PRÁCE

Postupně probíhají potřebné, objekt stabilizující a zajišťující práce, jež by měly zpomalit pokračující silnou devastaci objektu a zajistit tak základní bezpečnost při provádění hlavních záchranných prací a konzervaci celého objektu. Bylo provedeno např. provizorní podepření či doplnění vyhnilých krokví a vaznic, a zejména stropních a úžlabních trámů stávajícího krovu. Průběžně je rovněž opravována původní cihelná střešní krytina v místech nejhorších průsaků.

VYKLÍZECÍ PRÁCE

Od roku 2020 probíhá postupné vyklízení celého objektu vápenky i jeho okolí od zřícených stavebních konstrukcí, suti a letitého různorodého komunálního odpadu. Došlo ke kompletnímu vyklizení zauhlovacího patra, dále k vyklizení dvou těžko přístupných vzduchových komor a kanálů, ústících do nejnižšího místa centrálního komína. Rovněž byly zprůchodněny všechny  zauhlovací a přivzdušňovací otvory prostoru nad 16-ti komorami.

WORKSHOP

Na podzim roku 2020 se v Grygově uskutečnil workshop se studenty architektury VUT Brno. V rámci ateliéru obnovy památek se studenti zaměřili právě na objekt vápenky z druhé poloviny 19. století a hledali jeho možné další využití.

GEODETICKÉ ZAMĚŘENÍ

V roce 2019 proběhlo geodetické zaměření skutečného stavu objektu vápenky metodou 3D laserového skenování, sloužící jako podklad pro následný stavební průzkum a navazující projektové práce.

DĚKUJEME OBCI GRYGOV ZA FINANČNÍ PODPORU A VŠEM DOBROVOLNÍKŮM ZA ÚČAST A AKTIVNÍ POMOC PŘI ZÁCHRANNÝCH PRACÍCH NA VÁPENCE.